ZAPROSZENI UCZESTNICY
-
dr Zenon Waldemar Dudek
Psychiatra, kierował oddziałem dziennym terapii schizofrenii, a następnie odziałem dziennym chorób afektywnych (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 1989–1999). Asystent dyrektora ds. psychiatrii i ordynator oddziału leczenia nerwic młodzieży (Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji w Zagórzu (1999–2000). Kierownik medyczny Centrum Psychoterapii i Rozwoju Indywidualnego (1994–2002).
Zajmuje się problemami psychologii głębi, psychologią Junga i inspiracjami jungowskimi w psychoterapii, psychologią marzeń sennych, psychologią kultury. W pracy terapeutycznej koncentruje się na głębinowej diagnozie osobowości, terapii kryzysów wieku dojrzewania i przełomu połowy życia.
Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. Organizator ogólnopolskich konferencji jungowskich. Autor tomu wierszy Na świat padają gwiazdy, planety, ludzie (1985).
-
dr n. med. Marek Balicki
Lekarz, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku (1978); specjalista w dziedzinie anestezjologii (I st.) i psychiatrii (II st.).
Kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie i asystent w II Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, członek Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN (kadencja 2015-2018), przewodniczący Rady Fundacji Polska Liga Walki z Rakiem oraz prezes Stowarzyszenia Oddziałów Psychiatrycznych Szpitali Ogólnych.
Kierował kilkoma szpitalami warszawskimi (m. in. Szpitalem Psychiatrycznym „Drewnica”), dwukrotny minister zdrowia (2003 oraz 2004-2005), doradca Prezydenta RP (1998-2001), wieloletni parlamentarzysta.
W latach 80. aktywnie działał w „Solidarności” oraz w opozycyjnych strukturach podziemnych.
-
mgr Agnieszka Brejwo
Psycholog, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych, prezes Fundacji na rzecz wspierania zdrowia psychicznego Soteria. Absolwentka wydziału psychologii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra. Obecnie studiuje filozofię w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w pracy terapeutycznej indywidualnej i grupowej z osobami dorosłymi, które doświadczają trudności i kryzysów w życiu, z problemami emocjonalnymi oraz doświadczeniami psychozy. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Psychiatrii, Psychiatrycznym Zespole Leczenia Środowiskowego, Ośrodku leczenia uzależnień dla nastolatków i młodych dorosłych oraz Domu dla seniora
-
mgr Katarzyna Boguszewska
Dyrektor Warszawskiego Domu pod Fontanną. Warszawski Dom Pod Fontanną jest miejscem otwartym dla osób doświadczających choroby psychicznej. Jego działania opierają się na współpracy członków i nielicznego personelu. Dla uczestników najważniejsze jest przebywanie ze sobą i rozwiązywanie wspólnych problemów. Nie tylko tych dotyczących ich samych, ale też związanych z utrzymaniem Domu, w którym się spotykają.
-
dr Przemysław Bursztyka
-
dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki
psychiatra i psychoterapeuta, superwizor psychoterapii PTP, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie. Krajowy koordynator Programu Przeciwko Piętnie i Wykluczeniu Osób Chorujących Psychicznie we współpracy z WHO. Twórca m.in. krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię, programu „Kraków dobra wspólnotą”, Hoteli "U Pana Cogito", gdzie znajdują zatrudnienie osoby po kryzysach psychicznych. Koordynator Konsorcjum im. Prof. Antoniego Kępińskiego, którego celem jest współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpitala Uniwersyteckiego i organizacji pozarządowych Pacjentów, Rodzin i Profesjonalistów w realizacji programu „Żyć, mieszkać, leczyć się i pracować w lokalnej wspólnocie”. Współtwórca i wieloletni Przewodniczący Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP i Vi-ce Przewodniczący Komisji ds. Reformy i Realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Autor ponad stu publikacji z zakresu schizofrenii, rehabilitacji i psychiatrii społecznej m.in. monografii Schizofrenia – proces wielowymiarowy. Krakowskie prospektywne badania przebiegu, prognozy i wyników leczenia. Redaktor, wspólnie z Anną Liberadzką, książki Umacnianie i zdrowienie. Dać nadzieję.
-
prof. dr hab. n. med. Andrzej Czernikiewicz
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Czernikiewicz jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, Wydział Lekarski, rok ukończenia – 1979. Również na tej uczelni uzyskał stopnie doktora nauk medycznych (1989 r.) i doktora habilitowanego (1999 r.). Tytuł profesorski otrzymał w 2007 r. Był kierownikiem Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (lata 2000-2008) i Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (lata 2008-2014). W Zakładzie Logopedii UMCS w Lublinie zatrudniony, z dwuletnią przerwą, od 1992 r. Jest również wykładowcą psychiatrii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest Przewodniczącym komitetów naukowych Lubelskich Spotkań Naukowych i Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych. Zorganizował, jako przewodniczący, Komitetu Organizacyjnego i Naukowego - 44. Zjazd Naukowy Psychiatrów Polskich (Lublin 2013 r.). Autor i współautor 189 prac naukowych o łącznym współczynniku wpływu (Impact Factor) 27, 432, w tym 4 książek i czterech rozdziałów w książkach. Główne zainteresowania naukowe: zaburzenia językowe w schizofrenii, neurobrazowanie w schizofrenii, standardy terapii zaburzeń psychicznych, psychiatria w filmie fabularnym. Miłośnik filmów o psychiatrii i psychoterapii, kibic CF Barcelona. Mąż Ewy (psycholog – psychoterapeuta) ojciec i dziadek (Jasio – kończy 6 miesięcy).
-
mgr Wojciech Eichelberger
-
dr hab. Jarosław Fazan
Historyk literatury XX wieku, edytor Pism Tadeusza Peipera (opracował dwa tomy: Wśród ludzi na scenach i na ekranie oraz Gabriela Zapolska jako aktorka), adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor książek Ale Ja nie Bóg. Kontemplacja i teatr w dziele Mirona Białoszewskiego (1999) i Od metafory do urojenia. Próba patografii Tadeusza Peipera (2010); współredaktor tomów studiów Żagary. Środowisko kulturowe grupy literackiej (2009) oraz Na pograniczach literatury (2012). Wraz z Krzysztofem Zajasem redaguje serię Polish Studies – Transdisciplinary Perspectives w wydawnictwie Peter Lang. Zajmuje się głównie literaturą polską XX i XXI wieku.
-
mgr Maria Fijewska
Psychotherapist, supervisor of psychotherapy certified by Polish Psychological Association and Association for Person-Centered and Experiental Psychotherapy- Europe. Works in humanistic-experiential approach. Conducts individual psychotherapy and psychotherapy for couples. Conduct individual and group supervisions. Co-founder of the INTRA School of Psychotherapy recommended by Polish Psychological Association and certified by PCE Europe. Main person responsible for the schools program. Creator for polish version of assertiveness training. Author of psychological books.
-
mgr Dariusz Piotr Fijewski
Psychotherapist, psychotherapy supervisor certified by Polish Psychological Association and Association for Person-Centered and Experiental Psychotherapy-Europe.. Works in humanistic-experiential approach. Conducts individual and couples psychotherapy. Conducts individual and group supervisions. Co-founder of the INTRA School of Psychotherapy recommended by Polish Psychological Association and a certified by PCE Europe. Author of symbolic assertiveness-method used in group psychotherapy. Author of psychological books.
-
dr Cezary Godlewski
Psycholog, psychoterapeuta, doktor n.med. (specjalizacja: biologia medyczna). Zajmuję się psychoterapią od 1986 r. Początkowo praca z osobami uzależnionymi, później stopniowo w kierunku pracy w terapii indywidualnej i z parami. Pracuję na fundamencie antropologii personalistycznej i realistycznej, stąd najbliższym mi systemem pomocy psychologicznej, jest terapia skoncentrowana na osobie, emocjach i doświadczaniu.
-
dr Katarzyna Grunt-Mejer
Dr n. hum w zakresie psychologii (Wydział Psychologii UW), specjalizująca się w seksuologii klinicznej i kulturowej w ujęciu krytycznym, obecnie pisze pracę doktorską w dziedzinie bioetyki seksualności (Instytut Filozofii UW). Od 10 lat prowadząca kursy i szkolenia z zakresu pomocy psychologicznej, psychologii miłości i seksualności. Kierownik międzynarodowej grupy badawczej z zakresu postaw wobec nienormatywnych związków. Autorka publikacji w tym zakresie w światowych czasopismach seksuologicznych i wystąpień na specjalistycznych konferencjach międzynarodowych. Współpracuje z licznymi instytucjami działającymi na rzecz promocji zdrowej i bezpiecznej seksualności, członek zespołu do spraw rodzicielstwa i związków osób nieheteronormatywnych z ramienia PTS.
-
dr hab. Andrzej Kapusta
Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej WFiS UMCS w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktorat z filozofii na UMCS (1999). Habilitacja w dziedzinie: nauki o poznaniu i komunikacji społecznej. W swych bieżących badaniach koncentruje się na społeczno-kulturowych aspektach wiedzy oraz praktyki medycznej, psychiatrycznej, psychologicznej i doradczej, a także na procesach decyzyjnych i kształtowaniu się ludzkich postaw i zachowań. Autor ok. 65 publikacji naukowych. Twórca wraz z Zespołem ds Studentów Niepełnosprawnych projektu Przyjazny Uniwersytet I/II. Zdrowie psychiczne dla UMCS.
Autor książek: Filozofia ekstremalna. Wokół myśli krytycznej Michela Foucaulta (UMCS, Lublin 2002) oraz Szaleństwo i metoda: granice rozumienia w filozofii i psychiatrii (UMCS, Lublin 2010).
-
dr Ireneusz Kaczmarczyk
Dr n. hum. socjolog, autor badań dotyczących fenomenu uzależnienia, koncepcji kryzysów i zmiany osobowej w procesie zdrowienia. Psychoterapeuta, specjalizuje się w pracy z osobami uzależnionymi. Nauczyciel warsztatu w Szkole Psychoterapii Humanistycznej dla terapeutów uzależnień Ośrodka INTRA, szkole psychoterapii uzależnienia CARE Brok, szkole psychoterapii Centrum CBT. Członek Polskiego Towarzystwa Integratywnej Psychoterapii Doświadczeniowej i Edukacji Społecznej Stowarzyszenie INTRA. Trener grupowy i superwizor (PTP). Redaktor naczelny pisma "Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia". Poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
-
dr hab. Józef Leszek Krakowiak
Em. pracownik Instytutu Filozofii UW oraz aktualny WSEZiNS Łódź. Redaktor Dialogue and Universalism oraz serii wydawniczej Towards a Universal Civilization, wyd. Petera Langa.
Specjalizacja: filozofia kultury, aksjologia i antropologia filozoficzna, zwłaszcza na styku filozofii i literatury. Uprawia pluralistyczną teorię światopoglądów oraz filozofię życia, jego wartości i sensu.
Organizator ruchu uniwersalistycznego i redaktor kilkunastu tomów Biblioteki Dialogu.
Autor książek: Tragizm ludzkiej egzystencji jako problem filozoficzny [2006] oraz Absurd. Pytanie o sens ludzkiej egzystencji [2010].
-
mgr Zuzanna Księżyk
Jest absolwentką psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jej praca magisterska dotyczyła powiązania płci psychologicznej z empatią i kompetencjami społecznymi. W ramach wolontariatu odbyła staż w Centrum Psychoterapii w Poradni Leczenia Nerwic oraz na Oddziale Dziennym Psychiatrii Dzieci i Młodzieży "AGA". Jest także związana z redakcją Inspiracji Psychologicznych, gdzie zajmuje się dbaniem o dobry wizerunek marki i pisze teksty o tematyce psychologicznej. Od niedawna również członkini Fundacji Feministycznej Kooperatywa 50+, działającej na rzecz kobiet po pięćdziesiątym roku życia, pomagając im w pokonywaniu kryzysów, w rozwoju i aktywności zawodowej. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej.
-
dr Mira Marcinów
Ukończyła filozofię oraz psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktoryzowała się w Instytucie Psychologii UJ. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie oraz jako wykładowca na Wydziale Filozoficznym UJ. Odbyła staże badawcze m.in. w Oxfordzie, Londynie, Nowym Jorku, New Brunswick i Buenos Aires. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym: Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody im. Prof. Jerzego Perzanowskiego. Realizuje projekt badawczy poświęcony dziejom polskiej psychoanalizy w IFiS PAN. Zajmuje się historią i filozofią psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa. Opublikowała ponad dwadzieścia artykułów w językach: polskim, francuskim i angielskim.
Autorka książki Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (WUJ, Kraków, 2012).
-
prof. dr hab. Jacek Migasiński
Ur. 1946, absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego (1969), wieloletni kierownik Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego (do 2014), dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2008-2012, autor książek: Merleau-Ponty, WP, Warszawa 1995; W stronę metafizyki. Nowe tendencje metafizyczne w filozofii francuskiej połowy XX wieku, FNP, Wrocław 1997, (drugie wydanie : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014; przekład angielski: Toward Metaphysics. New Tendencies in French Philosophy in the Middle of the Twentieth Century ,Peter Lang Edition, Frankfurt am Main 2014); Filozofia nowożytna. Postacie – Idee – Problemy, Wyd. Stentor, Warszawa 2011; kilkudziesięciu artykułów na temat filozofii nowożytnej i współczesnej, przekładów tekstów filozoficznych z języka francuskiego; redaktor naukowy i współautor kilku prac zbiorowych, m.in. Levinas i inni, Warszawa 2002 (wraz z T.Gadaczem) czy antologii Fenomenologia francuska. Rozpoznania/interpretacje/rozwinięcia, Warszawa 2006 (wraz z I.Lorenc).
-
mgr Jan Molina
Doktorant w Zakładzie Filozofii Społecznej Instytutu Filozofii UW. W swoich badaniach filozoficznych zajmuje się głównie kwestią metafizycznych podstaw Nowoczesności, a także zagadnieniem publicznej roli intelektualistów. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą ontologii podmiotu i problemowi wolności w filozofii francuskiego Oświecenia. W 2014 roku, za pracę poświęconą filozofii Woltera został wyróżniony przez Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei II. nagrodą w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu historii idei społecznych, politycznych i prawnych. Publikował m.in. w „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim” i „Civitas. Studia z filozofii polityki”. Interesuje się także dydaktyką filozofii, współpracuje z Komitetem Głównym Olimpiady Filozoficznej.
-
dr n. med. Dariusz Maciej Myszka
Specjalista psychiatra; wykładowca w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; od lat związany ze Szpitalem Nowowiejskim w Warszawie, w którym w latach 2008-2014 pełnił funkcje z-cy dyrektora ds. lecznictwa; w pracy klinicznej szczególnie interesuje się zaburzeniami lękowymi; popularyzator psychiatrii.
-
mgr Anna Patkowska
Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej; 33 lata pracowałam jako informatyk; jestem na emeryturze; działam w organizacjach:
- w zarządzie Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów "Ruch i Zdrowie oraz w Fundacji eFkropka jako edukator (ekspert przez doświadczenie). Interesuję się muzyką klasyczną.
-
dr Ryszard Praszkier
Adiunkt w Ośrodku Badań Układów Złożonych Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego; bada w świetle teorii złożoności zjawisko przedsiębiorczości społecznej i dynamiki zmian społecznych. Prowadził także badania procesu zmian pokojowych w kraju Basków oraz właściwości sieci społecznych Solidarności podziemnej. Ostatnio bada style zarządzania wzmacniające procesy oddolne. Profesor w europejskim Institute for Social & European Studies (ISES), Węgry i wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa.
Były szef szkolenia międzynarodowego personelu organizacji „Ashoka, Innowatorzy dla Dobra Publicznego”, działającej w ponad 80 krajach. Założyciel polskiej Ashoki.
Specjalizuje się zarówno w teorii jak i praktycznym wprowadzaniu zmiany społecznej; pracował z innowatorami społecznymi w Kanadzie, Ugandzie, Nepalu, USA, Pakistanie, Bangladeshu, Burkina Faso, Senegalu, Indiach, Egipcie, Nigerii, Tajlandii, Niemczech, Meksyku, Europie Centralnej i Indonezji.
Specjalista psychologii klinicznej I°, licencjonowany psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego.
Autor i współautor ponad 30 publikacji, m.in. współautor amerykańskiej książki akademickiej wydanej przez Cambridge University Press Social Entrepreneurship: Theory and Practice (przetłumaczonej i wydanej w Polsce przez Wolters Kluwer, II wydanie we wrześniu 2015) oraz autor artykułów „Empathy, Mirror Neurons and SYNC” (Mind & Society, Springer) czy "Empowering Leadership: Embracing Endogenous Dynamics" (Journal of Positive Management).
-
prof. UW Jan Potkański
rofesor w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku na Wydziale Polonistyki UW, autor książek: Sobowtór. Różewicz a psychoanaliza Jacquesa Lacana i Melanii Klein, Sens nowoczesnego wiersza. Wersyfikacja Białoszewskiego, Przybosia, Miłosza i Herberta, Parabazy wpływu. Iwaszkiewicz - Bloom - Lacan, Epoka spojrzenia. Literatura i społeczeństwo nowego kapitalizmu.
-
prof. APS dr hab. Grzegorz Pyszczek
socjolog kultury, filozof, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Nadnormalność jako zjawisko społeczne (2013).
-
mgr Brygida Pytkowska-Kapulkin
Absolwentka filozofii. Współautorka programu edukacyjnego "Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą". Przez wiele lat wykładała filozofię na Politechnice Warszawskiej. Obecnie pisze doktorat na temat myśli francuskiego psychiatry i filozofa Henri Eya.
Autorka artykułu "Pamięć a bycie świadomym w ujęciu Henri Eya".
-
prof. dr hab. Zofia Rosińska
Wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Zakładu Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW. Główne zainteresowania: filozofia kultury i filozofia człowieka. Prowadzi seminaria i wykłady monograficzne z pogranicza filozofii kultury, estetyki, psychologii głębi. W latach 1989–1993 Visiting Profesor of Philosophy w St. Lawrence University (Canton, USA). Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, honorowy członek Rady Naukowej kwartalnika „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”.
Autorka książek: Kierunki współczesnej psychologii. Ich geneza i rozwój (1972; 1984; 1987), Jung (1982), Psychoanalityczne myślenie o sztuce (1985), Freud (1993; 2002), Blaustein. Koncepcja odbioru mediów (2001), Ruch myśli (2012). Współautorka podręcznika Psychoterapia. Pogranicza (2012). Autorka wielu rozpraw, artykułów i esejów. Publikuje w „Przeglądzie Filozoficznym”,„Kronosie” i „ALBO albo”. Redaktor naukowy prac zbiorowych, m.in. Religia i wartości (1990), Psychoterapia i kultura (1997), Przekraczanie estetyki (2003), (2006), Freud i nowoczesność (2008).
-
dr Andrzej Różycki
-
mgr Monika Sowicka
-
dr Piotr Stankiewicz
Doktor filozofii, autor m.in. Sztuki życia według stoików (WAB, 2014) i administrator portalu "Sztuka życia według stoików" na Facebooku. Stara się być współczesnym stoikiem, pokazywać aktualność etyki stoickiej, wykorzystywać jej język do opisu współczesnego świata. Związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, poza stoicyzmem pisze też inne rzeczy, starając się zachować przy tym spójność intelektualną.
-
dr n. med. Tomasz Szafrański
Specjalista psychiatra. W latach 1994-2012 pracował w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od 2013 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Psychiatra”. Prowadzi praktykę prywatną w Warszawie.
-
dr Monika Tarnowska
Uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii w 2009 r. (na Uniwersytecie Warszawskim). Ukończyła podyplomowy staż psychoterapeutyczny oraz czteroletnią humanistyczną szkołę psychoterapii. Pracuje jako psychoterapeutka w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS. Ponadto wykłada na Uniwersytecie SWPS. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół uwarunkowań rozwoju umiejętności mentalizacji u dzieci oraz rozwoju kompetencji diagnostycznych u studentów psychologii klinicznej.
-
mgr Jakub Tercz
Doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej IF UW, gdzie pod kierownictwem dr hab. Michała Herera przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą metafizyce Gillesa Deleuze`a. Na Uniwersytecie Otwartym UW prowadził kursy na temat związków psychiatrii z filozofią. Pomysłodawca i organizator Otwartych Seminarium FIlozoficzno-Psychiatrycznych. Laureat Nagrody Rektora UG za rok 2009/10. Uczestnik licznych konferencji filozoficznych krajowych i zagranicznych. Publikował m.in. w "Kronosie", "Postępach psychiatrii i neurologii" i „Praktyce Teoretycznej".
-
prof. dr n. hab. med. Jacek Wciórka
Lekarz, specjalista psychiatra, profesor nauk medycznych, kieruje jedną z klinik psychiatrycznych Instytutu Psychiatrii i Neurologii, autor szeregu publikacji i wystąpień na temat osobowych i społecznych aspektów chorób psychicznych, kierownik projektów badawczych w tej dziedzinie, redaktor kwartalnika "Postępy Psychiatrii i Neurologii", przewodniczący Komisji Reformy Opieki Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współredaktor Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Autor książek: Między przyswajaniem a oddalaniem. Postawy chorych wobec przeżywanych zaburzeń schizofrenicznych (1986); Doświadczenie choroby schizofrenicznej w świetle dziesięcioletniej katamnezy (1998). Redaktor książek: Psychiatria. T. 1 Podstawy psychiatrii (2010), Psychiatria. T. 2, Psychiatria kliniczna (2011), Psychiatria. T. 3, Metody leczenia, zagadnienia etyczne, prawne, publiczne, społeczne (2012), Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce (2014).
-
dr n. med. Michał Wroniszewski
-
dr n. med. Jerzy Zadęcki
-
mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki
Magister filozofii, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowuje pracę doktorską pt. "Zjawisko niekompetencji pacjentów psychiatrycznych, a podejmowanie decyzji terapeutycznych – perspektywa bioetyczna" pod kierownictwem prof. dr hab. Pawła Łukowa i dr Joanny Rożyńskiej. Interesuje się filozofią medycyny, bioetyką, neuroetyką, filozofią psychiatrii i filozofią umysłu. Również tłumacz tekstów filozoficznych i technicznych. Interesuje się również naukowo problematyką zarządzania uczelniami wyższymi.