WARSZTATY // 25-28 KWIETNIA
Na każdy warsztat obowiązuje limit uczestników wynoszący 25 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń wysyłanych na adres warsztatyosfp@gmail.com. Jeśli wcześniej wysłali Państwo zgłoszenie na inny adres bądź przez stronę fb, to bardzo prosimy o ponowny kontakt, w ten sposób unikniemy bałaganu organizacyjnego.
Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział.
Każdy warsztat stanowi zamkniętą całość niezależną od pozostałych. Jako że doceniamy ambicje, to jedna osoba może zapisać się na dowolną ilość warsztatów. Prosimy jednak o podjęcie trudu wcześniejszej refleksji na temat faktycznego uczestnictwa. Umieszczenie na liście uczetników może bowiem oznaczać, że ktoś inny na tę listę nie trafi. I chociaż w razie potrzeby uruchomimy listy rezerwowe, to informowanie o zwolnionych miejscach w dniu warsztatu czy nawet w jego przededniu jest co najmniej niepoważne. Krótko mówiąc, prosimy myśleć o innych.
Wszystkie warsztaty odbędą się w Centrum Społecznym Paca na ul. Paca 40 // Facebook // strona oficjalna // link do mapy //.
INFORMACJE OGÓLNE
Poniedziałek 25 IV // godzina 17.00-20.00
Warsztaty pogłębiając wiedzę na temat traumy interpersonalnej i sposobów radzenia sobie z nią // prowadzi Zuzanna Księżyk (Inspiracje psychologiczne)
Wtorek 26 IV // godzina 15.00-18.00
Warsztat usprawniający kompetencje w kontakcie z osobami chorymi psychicznie // Fundacja eF kropka
Środa 27 IV // godzina 16.00-19.00
Stoik'2016 // prowadzi dr Piotr Stankiewicz // Sztuka życia według stoików
Czwartek 28 IV // 15.00-18.00
Relacje i dialog filozoficzny. Budowanie wspólnoty dociekającej // prowadzi Brygida Pytkowska-Kapulkin
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
Poniedziałek 25 IV // godzina 17.00-20.00
Warsztaty pogłębiając wiedzę na temat traumy interpersonalnej i sposobów radzenia sobie z nią // prowadzi Zuzanna Księżyk (Inspiracje psychologiczne)
Przemęczenie, napięcie, stres, kryzys, trauma są nieodłącznymi elementami w życiu każdego z nas. Różne mogą być efekty doświadczania trudnych przeżyć i różne strategie radzenia sobie z nimi. Wiele współczesnych badań wskazuje na silne powiązania stresu z występowaniem rozmaitych powikłań dla zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.
W książce autorstwa prof. dr hab. Marii Lis-Turlejskiej pt. Stres traumatyczny. Występowanie następstwa terapia (Wydawnictwo Żak, 2002, na str. 10-11) czytamy:
Diagnoza PTSD ponownie przywołała pogląd, że wiele "neurotycznych" objawów nie jest rezultatem jakiejś tajemniczej, niemal niemożliwej do wyjaśnienia, opartej na genetycznym podłożu irracjonalności, ale niemożności ludzi do dania sobie rady z rzeczywistymi przeżyciami, które obezwładniły ich zdolność do radzenia sobie. [...] W zakończeniu artykułu wstępnego, redaktor "American Jurnal of Psychiatry" J. Douglas Bremner z Ośrodka dla Weteranów, Uniwersytetu Yale, pisze:
"Im bardziej przybywa badań nad traumatycznym stresem, tym bardziej staje się oczywiste, że może on wywierać dalekosiężny wpływ na wszystkie poważne zaburzenia psychiczne. W związku z tym PTSD zaczyna przypominać szybko jadący pociąg, grożący tym, że pociągnie za sobą wszystko, co pojawi się na jego drodze. Istnieje naturalna tendencja do oporu wobec diagnoz związanych ze stresem (stress-related diagnoses), związana z ich potencjalnie wybuchowym oddziaływaniem na postawy społeczeństwa wobec sprawstwa i odpowiedzialności. Wyzwaniem dla nas - zajmujących się tymi zagadnieniami - jest znalezienie odpowiedniej równowagi".
Warsztaty na temat traumy interpersonalnej mają na celu:
1. Przybliżenie pojęcia "trauma" oraz jej skutków dla organizmu ludzkiego.
2. Przyjrzenie się dokładniej rodzajom traumy interpersonalnej, której przyczynami mogą być: przemoc seksualna, mobbing, rozłąka i śmierć osoby bliskiej, uzależnienia, przemoc w rodzinie.
3. Powiązanie konkretnych stresorów z występowaniem określonego rodzaju zaburzeń.
4. Metody terapii i leczenia, oraz środki zaradcze i łagodzące skutki stresu i przeżyć traumatycznych.
Podczas warsztatów uczestnicy będą brać udział w zajęciach pogłębiających zaufanie, empatię i asertywność w grupie, a więc umiejętności pomocnych w kształtowaniu relacji korzystnych dla zdrowia psychofizycznego.
Wtorek 26 IV // godzina 15.00-18.00
Warsztat usprawniający kompetencje w kontakcie z osobami chorymi psychicznie // Fundacja eF kropka
CO: Warsztat usprawniający kompetencje w kontakcie z osobami chorymi psychicznie
KTO: Edukatorzy z Fundacji eF kropka.
Edukatorzy to osoby po kryzysie psychicznym, które zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu. Występują na konferencjach dla profesjonalistów i dzielą się swoim doświadczeniem, są obecni w instytucjach podejmujących decyzje na temat opieki psychiatrycznej w Polsce (Sejm, Rada Rozwoju przy Prezydencie Polski).
Wspólnie stworzyliśmy szkolenie w formie warsztatów dla urzędów, służby zdrowia, nauczycieli, policji kleru, mediów itp. Warsztaty te prowadzą osoby z doświadczeniem choroby psychicznej we współpracy z Fundacją eF kropka. Liczymy na zmianę wizerunku osób leczących się psychiatrycznie i na ich szerszą integrację społeczną.
JAK: Oferujemy różne ciekawe metody aktywizujące i wspomagające pracę indywidualną i grupową, m.in: wykład, pracę na skojarzenia, odwoływanie się do własnych doświadczeń i przyswajanie nowej wiedzy w interesujący sposób. Zapewniamy opiekę merytoryczną eksperta przez edukację: psychiatry dr Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej oraz wiedzę z pierwszej ręki ekspertów przez doświadczenie - osób po kryzysach psychicznych.
JAK DŁUGO: Szkolenie będzie trwało 3 godziny
KORZYŚCI:
1. Oferujemy przede wszystkim usprawnienie kontaktu i umiejętności komunikacyjnych z osobami chorującymi
2. Podpowiadamy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach
3. Pokażemy dlaczego nie warto ulegać stereotypom
4. Uwrażliwiamy na tematykę osób chorych psychicznie
5. Pokażemy, że osoby chore psychicznie są dyskryminowane i ze często są to osoby z naszego bliskiego otoczenia, a także osoby znane ze świata, polityki i kultury.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WARSZTAT I MAMY NADZIEJE ZE PRZYNIESIE PAŃSTWU WIELE KORZYŚCI NIE TYLKO W ŻYCIU ZAWODOWYM ALE I CODZIENNYM
Środa 27 IV // godzina 16.00-19.00
Stoik'2016 // prowadzi dr Piotr Stankiewicz // Sztuka życia według stoików
Warsztat będzie się składał z części wykładowo-dyskusyjnej i praktycznej, płynnie się ze sobą przeplatających. Porozmawiamy o tym co to znaczy być stoikiem dzisiaj, jak to wygląda w praktyce, z jakimi problemami styka się współczesny stoik i przeanalizujemy jak się powinien zachować stoik w konkretnych sytuacjach.
Czwartek 28 IV // 15.00-18.00
Relacje i dialog filozoficzny. Budowanie wspólnoty dociekającej // prowadzi Brygida Pytkowska-Kapulkin
W ramach warsztatów uczestniczyć będziemy we wspólnych dociekaniach filozoficznych oraz zastanowimy się nad rolą, jaką mogą pełnić takie dociekania w terapii.
Filozoficzny dialog prowadzony w ramach tworzącej się wspólnoty dociekającej jest ważną i opracowaną metodą pracy. Idea filozoficznych dociekań jako metoda kształcenia dzieci i młodzieży pojawiła się w latach 60., jej twórcą jest Matthew Lipman. Metoda ta jednak może być i jest stosowana do pracy ze wszystkimi. Uczestniczenie w filozoficznych dociekaniach przyczynia się do lepszego rozumienia siebie i świata, pomaga uwierzyć we własne możliwości, rozwija kreatywność, uwrażliwia na drugą osobę, buduje relacje w grupie. Filozoficzne dociekania pozwalają na osiąganie intelektualnej i moralnej samodzielności, służą tworzeniu poczucia sprawczości i autonomii.
Warsztaty polegają na dyskusji nad wybranym przez jej uczestników problemem. Inspiracją do stawiania (a potem wyboru) pytań i problemów do dyskusji jest zazwyczaj krótki czytany wspólnie tekst (przeważnie literacki) lub ćwiczenie. Wybór tematu do dyskusji przez jej uczestników jest ważnym elementem wspólnych dociekań, podejmowane bowiem są problemy, które interesują i angażują większość.
Przedmiotem warsztatów będzie również refleksja nad możliwością stosowania metody filozoficznych dociekań w pracy terapeutycznej. Zgodnie z ideą Otwartych Seminariów Filozoficzno-Psychiatrycznych ważne jest dla nas wspólne przemyślenie problemu przez uczestników związanych zarówno z podejściem humanistycznym (filozoficznym), jak i terapeutycznym czy medycznym.